Planera för Läslyftet 2017/2018 – sista läsåret med statsbidrag
FoU-enheten anordnar fyra informationsträffar inför sista läsåret med Läslyftet med statsbidrag. Anmäl dig till en träff:
Träff 1: Den 20/10 kl. 16-17 i Salen, Hantverkargatan 3A, 1 tr. https://websurvey.textalk.se/start.php?ID=100389
Träff 2: Den 27/10 kl. 16-17 i Mälarsalen, Hantverkargatan 3B. https://websurvey.textalk.se/start.php?ID=100393
Träff 3: Den 9/11 kl. 16-17 i Salen (se ovan). https://websurvey.textalk.se/start.php?ID=100391
Träff 4: Den 16/11 kl. 16-17 i Eldkvarn, Hantverkargatan 2F. https://websurvey.textalk.se/start.php?ID=100395
På Skolverkets hemsida hittar man information om Läslyftet, exempelvis diskussionsunderlaget Planera och organisera för Läslyftet.
Även på Läslyftet Stockholms sida på Pedagog Stockholm finns information och en länk till vår blogg.
Vid frågor, kontakta oss:
Anna-Maija
Hej
Mitt namn är Sara 56 år har arbetat med barn som har inlärningssvårigheter och behöver dagligen individanpassad inlärning.
I våra skolor idag så dessa brister stora och då även att pedagoger som arbetar i skolan ej har den kunskap som måste finnas och jag saknar detta i eran utbildning och min fråga är varför??????????????.
Målet med dessa elever är att ha följande.
– struktur och tydlighet
– verbal inlärning
– Multisensorisk inlärning
– social träning
– Media Pedagogik
– Kompensatoriska hjälpmedel
– studieteknik
Jag vore tacksam om ni kunde ta kontakt med mig för ett samtal.
Med vänliga hälsningar
sara skatt
0705359801