Grattis Lili Kapper och klass 4a från Klastorpsskolan!

Entreprenörskap i fokus
Klass 4a från Klastorpsskolan i Stockholm är det enda Stockholmslag som ska till Oslo och Skandinaviska finalen i First LegoLeague. På den regionala finalen i Kista den 10 november medverkade drygt 30 lag och de yngsta blev champions i sin åldersgrupp 4-6. Första platsen i 7-9 tog Enköping hem.
Tjugo elever i klass 4a på Klastorpsskolan blev Wake up Happy företag under 8 veckor. Företaget bestod av tre avdelningar: marknadsföring, forskning och robotprogrammering. Årets tema vaSenior Solutions. Klassen intervjuade 26 seniorer om deras liv, utbildning, fritid och sjukdomar samt tog emot förslag på olika problem om klassen skulle lösa.
Ulla 91 år tyckte att ensamhet var ett stort problem så Wake upp Happy laget kom på en APP ”Yngre hjälper äldre” och bjöd in ett företag som berättade hur man gör appar.
Den 25 maj kommer klassen att hålla i en festval ”Rålambsvägens dag” då alla äldre kommer att bjudas till fest och de som har svårigheter att röra sig hjälpas ut. Ett stort samarbete med företag, affärer, skolor och äldreboenden planeras.
Företaget Phoniro AB var också i klassen och undervisade om alla produkter som man utvecklat för de äldres säkerhet och trygghet. Eleverna presenterade sina idéer på Kungsholmsförvaltning Äldreomsorg och all skolpersonal på sin skola.
Väl i Kista var de olika juryn så imponerade och nominerade Wake up Happy till alla priser: marknadsföring, forskning, teknisk presentation och samarbetspriset. Under dagen hade laget den högsta antal poäng i robotkörning. Robotkörning vann dock en annan skola. Utöver den stora Championpokalen vann laget även marknadspriset.
Att 10 – åringar kan skaffa över 20 sponsorer är imponerande och att de yngsta tävlande åker vidare är unikt. Wake up Happy representerar Stockholm. Med stolthet. Den 1 december äger den Skandiaviska finalen FLL i Oslo.
Fler bilder finns på Wake up Happy facebookssida.
/Lili Kapper, lärare på Klastorpsskolan